Nabożeństwa

PORZĄDEK  NABOŻEŃSTW 

Różaniec w naszym Sanktuarium odmawiamy przy Cudownym Obrazie Matki Bożej Pani Pocieszenia:
w dni powszednie o godz. 17:30;
w niedzielę o godz. 18:00.

W każdy wtorek odprawiana jest Msza święta o godz. 9:30 w intencji próśb i podziękowań, zanoszonych za wstawiennictwem św. Antoniego z Padwy wraz z nabożeństwem ku Jego czci i możliwością uczczenia relikwii.

W maju - nabożeństwa majowe odprawiane są codziennie o godz. 17.30.

W okresie Adwentu – Msza św. roratnia o godz. 18:00.

W Wielkim Poście w każdy piątek Droga Krzyżowa w krużgankach z kazaniem pasyjnym o godz. 17:00,            w Niedziele Gorzkie Żale o godz. 18:00.

Od maja do października, każdego 13-dnia miesiąca procesja w krużgankach z figurą Matki Bożej Fatimskiej i Różaniec św. o godz. 17:15.

Każdego 22-dnia miesiąca o godz. 17:10 nabożeństwo do św. Jana Pawła II w kaplicy papieskiej.

W 1-soboty miesiąca o godz. 7:00 Msza św. zbiorowa przy ołtarzu Matki Bożej, a po Mszy Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi. Adoracja I-Sobotnia w godz. 20:00-21:00.

W ostatni piątek miesiąca Różaniec i Msza wieczorna - zbiorowa za polecanych zmarłych.


KAPLICA KRZYŻA ŚWIĘTEGO 

Zapraszamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie po Mszy świętej, w godzinach od 7:00 do 18:00. Ponadto o godz. 15:00 możliwość wspólnego odmawiania koronki do Miłosierdzia Bożego.

400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu