Zwiedzanie...

Kościół klasztorny pw. św. Józefa oraz krużganki do niego należące można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz w niedziele w godzinach od 14:00 do 16:00, po uprzednim zgłoszeniu się przy furcie klasztornej (wejście od ulicy Klasztornej 2).
E-mail:klasztorwschowa@gmail.com

Wnętrze kościoła

ZWIEDZANIE ZABYTKOWEGO WNĘTRZA KOŚCIOŁA KLASZTORNEGO

Autor tekstu: o. dr Alojzy Pańczak OFM

Wejście do zabytkowej świątyni

 Do kościoła Franciszkanów wchodzimy przez wybudowane wraz z krużgankami w latach 1745-47 trójarkadowe wejście. Na osi filarów arkad, na ozdobnych postumentach umieszczono po lewej stronie rzeźbę założyciela zakonu franciszkańskiego św. Franciszka z Asyżu a po prawej – św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. W górnej części ściany znajdują się nisze, w których umieszczono kamienne rzeźby świętych: św. Jana Nepomucena, w środku św. Józefa – patrona kościoła i św. Rocha-patrona od ludzkich nieszczęść i chorób.

Wnętrze zabytkowej świątyni

 Kierując się na lewo od wejścia, wchodzimy do ciemnej kruchty. Na prawo znajduje się kaplica Krzyża św., a w głębi kruchty widzimy umieszczoną w 1949 r., w niszy figurę św. Antoniego z Padwy. Na prawo znajduje się wejście do kościoła, zamknięte ozdobną żelazną kratą z XVII w., oraz drzwiami klepkowymi ze starymi okuciami. Zatrzymujemy się na chwilę, by z perspektywy poddać się działaniu wspaniałego złoto-białego, wypełnionego ciepłym blaskiem wnętrza świątyni. Całe niezwykle bogate, barokowo-rokokowe wyposażenie, freski na ścianach i sklepieniu, delikatny zapach kadzidła, świec i kwiatów zdają się głosić „chwałę na wysokości Bogu”. Mamy przed sobą jeden z najpiękniejszych Wielkopolsce – kościół franciszkański. Dobrze jest przyjść tu, kiedy nie ma ludzi, jest cicho, modlitewnie, kiedy piękno i bogactwo baroku, sprzyja radosnemu wielbieniu Boga w ciszy i spokoju. Zwiedzanie rozpoczniemy od nawy głównej i będziemy się kierować ku prezbiterium. Wnętrze kościoła nakryte zostało sklepieniem kolebkowym z lunetami. Nawa główna jest czteroprzęsłowe, o ścianach bocznych opiętych pilastrami hermowymi, które wspierają się na cokołach. Prezbiterium jest trójprzęsłowe. Ściany nawy jak również prezbiterium maja uproszczone belkowanie z wydatnym górnym gzymsem, który obiega dookoła całe wnętrze. Łuk tęczowy oddzielający prezbiterium od nawy jest zamknięty półkoliście z gzymsowaniem u podstawy łuku. W ścianach umieszczono okna podzielone na dwie strefy, górną i dolną. W górnej strefie okna mają kształt owalny. Natomiast w dolnej okna są podłużne , zamknięte półkoliście o krzyżujących się laskowaniach, które tworzą podziały ostrołukowe. Na skrzyżowaniu owych laskowań umieszczono rzeźbione główki aniołków.

400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu