CHRONOLOGIA WAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ Z ŻYCIA ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU


Franciszek wyrusza do Apulii w nadziei zdobycia rycerskiej sławy. W Spoleto przeżywa tajemniczy sen i słyszy pytanie: Komu lepiej służyć - Panu czy słudze? Pod wpływem tego głosu wraca do Asyżu. Rozpoczyna się proces jego nawrócenia. W czerwcu po raz ostatni uczestniczy w święcie młodzieży asyskiej. Wędrując konno w okolicach Asyżu, spotyka trędowatego. Przezwyciężając samego siebie, całuje biedaka i udziela mu jałmużny.
W kościółku św. Damiana słyszy tajemniczy głos z krzyża: Franciszku! Idź, napraw dom mój, który chyli się ku upadkowi. W jego duszy dokonuje się przełom.




Przepełniony misyjnym zapałem i pragnieniem męczeństwa pragnie dotrzeć do Ziemi Świętej. Z Ancony płynie do Dalmacji. Tam okazuje się, że dotarcie do Syrii drogą morską w tym czasie jest niemożliwe.
Klara di Favarone Offreduccio ucieka z domu do Porcjunkuli, gdzie w nocy po Niedzieli Palmowej z rąk Franciszka przyjmuje habit zakonny. Kilka tygodni później wraz z pierwszymi towarzyszkami przenosi się do klasztoru przy kościele św. Damiana. W ten sposób powstaje Zakon Ubogich Sióstr – Klarysek.

Bierze udział w Soborze Lateranejskim IV.



Powstaje III Zakon – Braci i Sióstr pokutujących.



Franciszek obchodzi uroczystość Bożego Narodzenia w Greccio. Za pozwoleniem papieża urządza pierwszą żywą szopkę.


Po nieudanych próbach leczenia chorych oczu, prawie zupełnie ociemniały, przebywa zimą w ogrodzie przy klasztorze św. Damiana. W tym czasie układa Pieśń Słoneczną. Jego stan zdrowia znacznie się pogarsza.

Umiera w sobotni wieczór, w Porcjunkuli, leżąc, według własnego życzenia, na nagiej ziemi.


Po niespełna dwóch latach od jego śmierci papież Grzegorz IX ogłasza go świętym.
