Ogłoszenia Duszpasterskie
4 Niedziela Wielkiego Postu 
30.03.2025 r.

  1. Próba dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii odbędzie się we wtorek o godzinie 16.00 dla grupy pierwszej i w czwartek o godzinie 16.00 dla grupy drugiej. Przypominamy, że Pierwsza Komunia w naszej parafii będzie 4 maja na Mszy o 11.00 i 13.00. Powierzamy waszej modlitwie dzieci i ich rodziny.
  2. W piątek wieczorna Msza będzie w sposób szczególny poświęcona Matce Boskiej Wschowskiej Pani Pocieszenia. Ta Msza będzie sprawowana w intencji próśb i podziękowań, które w ciągu miesiąca do niej zanosimy zapisując swoje intencje na kartkach i składając je do skrzynki przy jej ołtarzu. Msza będzie kończyć się błogosławieństwem Lourdzkim.
  3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej. Pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W sobotę poranna Msza wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, po Mszy różaniec. Adoracja wynagradzająca od godziny 20.00 do 21.00. W pierwszą sobotę odwiedzimy naszych chorych z posługa sakramentalną.
  4. Organizujemy całonocną adorację Najświętszego Sakramentu w naszym kościele. Adoracja będzie odbywać się w ciszy. Kto by chciał przyjść, aby wyciszyć się i pobyć w nocy sam na sam z Bogiem, powierzając mu swoje sprawy serdecznie zapraszamy w piątek od godziny 21.00 do 6.00 rano w sobotę. Szczególne intencje, które będą nam towarzyszyć to modlitwa za Ojczyznę i prośba o pokój na świecie.
  5. Droga Krzyżowa w krużgankach i kazanie pasyjne w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 17.00, natomiast w niedzielę o godzinie 18.00 Gorzkie Żale.
  6. W przyszłą niedzielę po Mszy o godzinie 11.00 w „Domu Serca” spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania z 8 klas.
  7. Zachęcamy do obejrzenia filmu „21.37” ukazującego sytuację w Polsce po śmierci świętego Jana Pawła II. Projekcja filmu odbędzie się w kinie CKiR w środę 2 kwietnia o godzinie 16.00 i 19.00. W tym dniu przypada 20-ta rocznica śmierci papieża Polaka.

400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu