Ogłoszenia Duszpasterskie
33 Niedziela Zwykła
17.11.2024 r.

  1. W tym tygodniu obchodzimy w poniedziałek wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, we wtorek błogosławionej Salomei, w środę świętego Rafała Kalinowskiego, prezbitera, w czwartek Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w piątek świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy.
  2. We wtorek na wieczornej Mszy zostaną poświęcone i rozdane książeczki do Pierwszej Komunii Świętej. Po Mszy będzie krótka katecheza w kościele w ramach przygotowań do Pierwszej Komunii.
  3. W piętek nabożeństwo do świętego Jana Pawła II w kaplicy papieskiej o godzinie 17.10.
  4. Koronka do Bożego Miłosierdzia codziennie o godzinie 15.00 w kaplicy adoracji.
  5. W dniach od 8 do 12 lipca przyszłego roku organizujemy pielgrzymkę autokarową do Wilna. Koszt to 200 Euro i 300 złotych. Zapisy u ojca Daniela.
  6. Przed kościołem zbiórka do puszek na rzecz duszpasterstwa postakademickiego oraz do nabycia prasa katolicka i franciszkański kalendarz misyjny na nowy rok.
  7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności Pan Bóg powołał śp. Jerzego Walczak lat 63. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu