Ogłoszenia duszpasterskie
XII Niedziela Zwykła

21.06. - 28.06.2026 r.

Zapraszamy codziennie na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszym Sanktuarium w dni powszednie o 17.30, w niedzielę o 18.00.     

W poniedziałek (22.06.) o 17.10 nabożeństwo do św. Jana Pawła II w Kaplicy papieskiej.

We wtorek (23.06.) - o 9.30 Msza św. w intencjach zbiorowych do św. Antoniego Padewskiego. Po Mszy św. nabożeństwo i uczczenie relikwii. Intencje można składać do skarbonki św. Antoniego w kruchcie kościoła.                      
W tym dniu obchodzimy „Dzień Ojca”.      

W środę (24.06.) - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.         
Po Mszy św. o 18.00 Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza na „Wieczór Uwielbienia”.

W piątek (26.06.) o 18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych poleconych w wypominkach, które można składać do skarbonki na ołtarzu św. Józefa.

W sobotę (27.06.) o 11.00 w kościele zbiórka dla ministrantów i kandydatów na ministrantów.


W środę 1 lipca z Otynia wyruszy 43 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników. Pierwszy etap poprowadzi do Klenicy, gdzie 2 lipca 7.00 będzie odprawiona Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę. Zakończenie - 12 lipca na Jasnej Górze. Zapisy przez formularz lub w dzień dołączenia do pielgrzymki. Szczegóły na plakacie w gablocie.

W Roku Jubileuszu 800-lecia śmierci Św. Franciszka z Asyżu za nawiedzenia naszego franciszkańskiego kościoła, każdego dnia można zyskać Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy w czwartki na nabożeństwa ku czci św. Franciszka, połączone z uczczeniem Relikwii, po Mszach św. o 7.00 i 18.00.         

Codziennie w Kaplicy Krzyża Świętego całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. O 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.       

Szczególnie w czasie wakacyjnym pamiętajmy o odpowiednim ubiorze w świątyni!!

Dziękujemy za wspólną modlitwę oraz za złożone ofiary zarówno na tacę, jak i przekazane na konto bankowe.                                       

Niech Dobry Bóg Wam Błogosławi, a Maryja Pani Pocieszenia i św. Franciszek z Asyżu otaczają Was i Wasze Rodziny swoją opieką.  

Z darem modlitwy                      
Bracia Mniejsi Franciszkanie ze Wschowy

 

400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu