Uroczystości Koronacyjne

Trzy lata temu nasz kościół został ustanowiony Sanktuarium NMP Matki Bożej Pocieszenia i rozpoczęto starania, aby koronować Łaskami Słynący Wizerunek Matki Bożej złotymi koronami, które są wotami ofiarowanymi od osób otrzymujących łaski za wstawiennictwem NMP w tym wybranym przez Maryję miejscu. Ofiarodawcy to przede wszystkim mieszkańcy miasta i okolicznej Ziemi Wschowskiej. W zeszłym roku Stolica Apostolska ustanowiła NMP Patronką Wschowy wyznaczając corocznie Jej Uroczystości na dzień 4 września. Uroczystości Koronacyjne, odbyły się w sobotę 4 września 2021 r. na rynku miasta Wschowy.

Zobacz film z procesji.

Tu film krótka relacja TVP3.

Zobacz cały film z uroczystości. Moment koronacji to fragment od 1h32min.


 

dekret koronacyjny

400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu