Modernizacja i remont dzwonów

Specjalistyczna firma Rduch z Rybnika zakończyła modernizację i remont dzwonów kościelnych. Wymienione zostały napędy, automatyka i serca dzwonów. Na wieży kościelnej wiszą trzy dzwony z okresu po zakończeniu I Wojny Światowej. Tylko najmniejszy dzwon jest odlany ze spiżu, średni i duży to dzwony staliwne, gdyż brakowało w tych czasach dobrych materiałów. W tych dwóch dzwonach w bijakach serc są elementy z mosiądzu, dla lepszego brzmienia. W starych sercach były one zupełnie wybite i groziło to w przyszłości pęknięciem samych dzwonów. Stąd wymiana serc na nowe z bijakami mosiężnymi. Serce najmniejszego dzwonu zostało wymienione na delikatniejsze, aby dźwięk był subtelniejszy. Automatyka pozwala na dowolne programowanie czasu bicia poszczególnych dzwonów. Jest też pilot, którym z zakrystii można ręcznie uruchamiać pracę dzwonów. Firma gwarantuje, że dokładność robót pozwala na codzienne regulowanie naszych zegarków w rytm bicia dzwonów.

To nasz wspólny dar dla Boga w Trójcy Jedynego w roku koronacji Matki Bożej Pocieszenia. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary, które składaliście na Mszach kolędowych i podczas kazań pasyjnych. Niech bicie dzwonów przypomina nam o uświęcaniu czasu naszego życia.


400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu